BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar

Innovatív természetes alapú gyanták fejlesztése repüléstechnikai alkalmazásokhoz

Pályázati azonosítószám: EU_BONUS_12
Azonosító: EU_BONUS_12-1-2012-0026
Témavezető: Marosi György
Vezető tanszék: Szerves Kémia és Technológia Tanszék
Résztvevő tanszékek: Polimertechnika Tanszék
Futamidő: 2012. augusztus 1. – 2014. február 28.
Teljes költségvetés: 101.495.684 Ft
BME összköltség (támogatás): 101.495.684 Ft (15.224.965 Ft)

Célkitűzések


Kedvezményezett neve: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Támogatási arány: 15%

2012. júliusában elindult a biogyantákkal foglalkozó EU-s pályázatunkhoz kapcsolódó EU_BONUS_12 pályázat előkészítése.

A pályázat EU7 keretprogramon belül a "Tiszta égbolt" (Clean Sky) Közös Technológiai Kezdeményezés kiírásán (JTI-CS-2011-2-ECO-01-027) elnyert 24 hónap futamidejű (2012.03.01-2014.02.28), 75% támogatottságú, 350.000€ összköltségű pályázat önrészét (87.500€) kívánja fedezni. A pályázatot a BME nyerte el egyéni pályázóként, azonban a megvalósításán két tanszék (Szerves Kémia és Technológia Tanszék és a Polimertechnika Tanszék) dolgozik együttesen, megosztva a feladatokat és a rendelkezésre álló forrásokat is.
A projekt célja, hogy a repüléstechnikai alkalmazásokban (külső és belső elemek szerkezeti anyagaként) megoldást találjon a hagyományos kőolaj alapú műanyagok kiváltására új, innovatív, bio-alapú kompozitok kifejlesztésével és azok komponenseinek szintézisével. Az extrém és szélsőséges alkalmazási körülmények miatt kialakított magas minőségi követelmények ezen a területen nagyobb kihívások elé állítják a kutatókat, mint más ipari szegmens esetében, ugyanis itt a biztonság kiemelt szerepet kap.

A természetes eredetű kompozit komponenseinek kifejlesztésénél és előállításánál külön figyelmet fordítunk arra, hogy annak tömege és a gyártás során képződött hulladék aránya nem növekedhet, legyen tartós és ellenálló hidrolízissel és kemikáliákkal szemben, továbbá alkalmazható legyen repülők belső burkolatának használatára (égés, füst, toxicitás, hőkibocsátási előírásoknak megfeleljen).

A pályázat során a BME célja olyan új típusú epoxigyanta előállítása bio-alapanyagokból, amely képes teljesíteni ezeket a követelményeket. A funkcionalizált növényi olajokból, cukrokból, ligninből, vagy glicerinből kiinduló gyanta komponenseinek előállítása után innovatív kémiai módszerek segítségével tervezzük javítani a gyanta tulajdonságait, ami jobb mechanikai ellenálló képességet, csökkentett éghetőséget, kisebb vízfelvételt eredményez. A komponens-szintézis folyamatok tervezését a zöld kémia alapelvei szerint dolgozzuk ki, szem előtt tartva az energiahatékonyságot, méretnövelhetőséget, környezet- és egészségvédelmet és a megújuló bio-alapanyagok közül az élelmiszerrel nem versengő kiindulási anyagot részesítjük előnyben. Az előállított vegyületek minősítése és a megfelelő kombináció kiválasztása igen komplex szempontrendszer: a szerkezeti, kémiai, fizikai és mechanikai tulajdonságok, továbbá az éghetőség, és az öregedési hajlam alapján fog történni. Szerkezeti anyagként használható a biokompozithoz (amennyiben szükséges), a megfelelő mechanikai tulajdonságok elérése érdekében erősítő szál/szövet alkalmazását tervezzük és teszteljük, melynek hatékonyságát annak felületkezelésével javítjuk. A projekt során kiválasztásra kerülő gyantarendszer előállításának méretnövelése egy újonnan kifejlesztett, Raman spektrométer által generált válaszjel alapján számítógéppel vezérelt reaktor segítségével fogjuk megvalósítani.


Az Új Széchenyi Terv keretében a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap finanszírozásával megvalósuló projekt.

Eredmények

 
1. munkaszakasz eredményei:
 
A szakirodalmi adatok alapján áttekintő képet kaptunk az innovatív kémiai megoldások és a természetes eredetű epoxigyanták és multifunkcionális térhálósítóik előállításáról; majd ezek felhasználásával megkezdtük cukor, szorbit és növényi olaj-alapú epoxigyanta előállítását. Az előállított vegyületek közül a gyűrűs szerkezet esetében nagyobb stabilitást tapasztaltunk, mint a lineáris láncú vegyületeknél, továbbá a megfelelő gyanta komponensek szintézise és kiválasztása során a zöldkémiai szempontok figyelembe vétele miatt is a cukor alapú vegyületek mutatták a legjobb eredményeket.
Több cukor alapú gyantakomponenst állítottunk elő szerves kémiai reakciókkal, melyek eltérő számú epoxi funkcióscsoportot tartalmaznak (di-, tri-, és tetrafunkciós), ami befolyásolja a gyanták térhálósűrűségét, és ezáltal az üvegesedési hőmérsékletét (Tg) is. A cukrokból előállított bio-alapú epoxigyanta komponensek üvegesedési hőmérsékletét – mely a gyanták esetében az egyik legfontosabb paraméter – termoanalitikai (DSC) vizsgálatokkal jellemeztük. 
Eredményink alapján D-glükózból kiindulva a trifunkciós epoxi komponensek esetében kaptuk a legjobb Tg értékeket (minden esetben 120°C feletti száraz Tg-t), azonban a térhálósító adalék (amin és anhidrid alapú) függvényében más térállás és szerkezet a célravezető. 
A piacon fellelhető természetes alapú erősítőszálak tesztelését elvégeztük, melynek eredményeként a bambusz és a jutaszál/szövet alkalmazása ígéretesnek tűnik, a mesterséges eredetű szálak közül pedig az üveg és a szénszál jöhet számításba, azonban az utóbbi a súlycsökkentés és az elektromos töltés elvezetése miatt kedvezőbbnek tűnik.

 
2. munkaszakasz eredményei:
 
Gyanták komponenseinek módosítása, minőségnövelése az előírások teljesítése érdekében:
Az első munkaszakaszban előállított cukor alapú epoxi komponensek minőségnövelése érdekében kísérleteket tettünk foszfor atom molekulába történő bevitelére, annak érdekében, hogy a végső kompozit éghetőségét csökkentsük. Ezek a kísérletek nem vezettek eredményre, ezért kidolgoztunk 3 magas P tartalmú égésgátló térhálósító molekulát, melyek közül a legmagasabb P tartalmú vegyületet használtunk a kompozitok elkészítéséhez.

Az erősítőanyagok felületének módosítása:
A biogyanta erősítését és éghetőségének további csökkentését felületkezelt természetes szálak alkalmazásával értük el. Kender szálakon sikerrel alkalmaztunk két felületkezelési eljárást: termotex eljárást (P bevitelhez) és egy aminoszilános szol-gél reakcióval kombinált termotex eljárást, amivel az égésgátlás szempontjából kedvező P és Si atom is rögzíthető a szálakon.
Kompozitelőállítás:
Az előállított gyanták térhálósításához egy aromás (DDM), egy anhidrid alapú (Aradúr) és egy égésgátolt (TEDAP) komponenst használtunk. A kompozitok előállítására kézi laminálást és keretes présben nyomás alatt történő előállítást is használtunk.
A kompozit tulajdonságainak vizsgálata:
Az előállított gyanták üvegesedési hőmérsékletét, termikus stabilitását kereskedelmi forgalomban kapható alifás és aromás referenciarendszerekkel hasonlítottuk össze, mely alapján megállapítottuk, hogy az általunk előállított új biogyanta a vizsgált tulajdonságok alapján teljesíteni tudja a kritériumokat.
 
3. munkaszakasz eredményei:
 
Meghatározásra került a kompozit végső összetétele: A két új, általunk kifejlesztett trifunkciós epoxi komponensből kiválasztottuk a projekt céljainak megfelelő vegyületet, figyelembe véve annak tulajdonságait, méretnövelési lehetőségeit, illetve zöldkémiai és kompozitkészítési szempontokat is. Egy kereskedelmi forgalomban kapható bio (szorbit és szójaolaj) alapú komponensre is kidolgoztunk kompozitkészítési eljárást. A térhálósító komponens megválasztásával befolyásolható a műanyag tulajdonsága, meghatározva azt, hogy kültéri, vagy beltéri alkalmazásra lesz alkalmas. Kiválasztottuk az alkalmazható erősítő szöveteket is annak figyelembe vételével, hogy ha a mechanikai tulajdonság a meghatározó (akkor szén szövet), vagy pedig a minél nagyobb arányban bio alapanyagokból (juta) készült kompozit. 
A szintézis lépéseinek méretnövelését megvalósítottuk folyamatirányított reaktor segítségével, melynek eredményeként 2L gyantakomponenst állítottunk elő, amit vizsgálatra továbbítottunk a francia Dassault repülőgépgyárnak.
A megújuló nyersanyagból – cukorból – kiinduló gyanta-előállítási kísérletek eredményeként kétféle bio-alapú trifunkciós epoxikomponenst sikerült előállítani: GPTE (triepoxi-glükoporanozid), GFTE (triepoxi-glükofuranozid). A feldolgozhatóságot figyelembe véve a GFTE került kiválasztásra, mivel ez folyékony halmazállapotban kinyerhető anyag, míg a másik szilárd, amit a térhálósításkor első lépésként fel meg olvasztani. Az újonnan kifejlesztett vegyületből GFTE hagyományos (DDM, DETDA és Aradur) és égésgátolt (TEDAP) térhálósítóval is kompozitot készítettünk, aminek az üvegesedési hőmérséklete 189°C, teljesítve ezzel a projekt követelményeit. A szintézis méretnövelését folyamatirányított reaktorban optimalizálva elvégeztük, és a Dassault repülőgépgyárnak 2l epoxikomponenst és 2l térhálósítót prototípus gyártás céljából elküldtünk. A kompozit előállításához szükséges, szóba jövő természetes szálakat feltérképeztük és tulajdonságaikat megvizsgáltuk. A szövet mechanikai tulajdonságain kívül az ipari mennyiségben való rendelkezésre állás is fontos szerepet játszott, ezért a sima szövésű juta szövetre esett a választás.
 
4. munkaszakasz eredményei:
 
A korábban kiválasztott összetevőkből (GPTE és juta szövet) kompozitot készítettünk és balsafa hordozóval szendvicspanelt préseltünk. Arra az esetre, ha erősebb szerkezeti anyagra lenne szükség, szénszál erősítőanyaggal is elvégeztük a méréseket. A cukoralapú gyanta üvegesedési hőmérséklete az elvárásoknak megfelelően 180°C feletti, így teljesíteni tudta a projekt követelményeit. A cukorból előállított epoxi komponensből készült kompozit tulajdonsága nagymértékben függ a kiválasztott térhálósító anyagtól. Általánosságban elmondható, hogy a teljes mértékben természetes anyagokból előállított gyanta mechanikai tulajdonságai és égésgátoltsága kissé elmaradnak a kereskedelemben kapható kőolaj alapú társaitól, amit 60% erősítő szövet és égésgátló térhálósító alkalmazásával javítani lehet, így az előállított kompozit széles hőmérséklet-tartományban jól használható. 

Záró beszámoló:
 
A projektben vállalt eredmények a projekt zárásáig teljes mértékben teljesültek, a szakmai jelentéseket az EU-s topic manager elfogadta. A projekt során egy olyan kémiai eljárást dolgoztunk ki, amivel – emberi fogyasztásra nem alkalmas - cukor kiindulási anyagból zöldkémiai elvek figyelembe vételével egy olyan új epoxikomponenst (GPTE) szintetizáltunk, amelyből a kereskedelmi forgalomban kapható térhálósítókkal akár 100%-ban bioalapú epoxigyanta állítható elő. Az eljárás újdonságtartalma miatt számos konferencia előadás és közlemény született. A repüléstechnikai alkalmazásokban a gyanta tulajdonságaira előírt követelményeket a megfelelő térhálósító kiválasztásával teljesíteni tudtuk, az égésgátlást foszfor tartalmú adalékok, a mechanikai előírásokat pedig természetes szálból készült, pl.: juta, illetve szénszálból álló erősítőszövet alkalmazásával valósítottuk meg. A szintézis méretnöveltük Raman spektrométer által generált válaszjel alapján számítógéppel vezérelt reaktor segítségével és a gyantakomponensekből a Dassault repülőgépgyárnak egy prototípusra elegendő mennyiséget előállítottunk. A gyantából többféle módszerrel próbatestek készültek, melyek tesztelése alapján olyan receptúrákat dolgoztunk ki, mellyel az előállított kompozit tulajdonságai az igényeknek (külső, vagy belső alkalmazhatóság; szerkezeti anyag, vagy burkolóanyag) megfelelően beállítható. Alternatívaként kereskedelmi forgalomban kapható bio (szorbit és szójaolaj) alapú komponensekre is kidolgoztunk kompozitkészítési eljárásokat.

A projekt eredményeit összefoglalva elmondható, hogy innovatív bio-alapú epoxi-kompozitok kifejlesztésével, a projekt több megoldást is javasol a repüléstechnikában alkalmazott hagyományos kőolaj alapú műanyagok kiváltására.

 
Részvétel konferenciákon:

7th International Conference on Modification, Degradation and Stability, Prague, Czech Republic, September 2012
International Conference on Bio-based Polymers and Composites, Siófok, Hungary 2012 
Hungarian Academy of Sciences, Meeting of Plastics and Natural Polymers Working Committee, Budapest, Hungary, December 2012
4th International Conference on Smart Materials, Structures and Systems. Montecatini Terme, Italy, June 2012.
10th Conference of George Olah Doctoral School, Budapest, Hungary, February 2013
XVth Conference on Heterocycles in Bio-organic Chemistry, Riga, Latvia, May 2013
14th European Meeting on Fire Retardant Polymers, FRPM13, Lille, France, July 2013
 BiPoCo 2014 - 2nd International Conference on Bio-Based Polymers and Composites, August 2014, Visegrád, Hungary
ECCM 15 – 15th European Conference on Composite Materials, June 2014, Seville, Spain
 

Részvétel hazai konferenciákon:

1.       B. Szolnoki, B. Bodzay, Zs. Rapi, P. Bakó, A. Toldy, P. Bagi, Gy. Keglevich, Gy. Marosi, Characterization of flame retardant epoxy resins from renewable sources, Oláh György Doktori Iskola X. Konferenciája, Budapest, 2013.02.07 (poszter)

2.       Szolnoki B., Rapi Zs., Niedermann P., Toldy A., Bakó P., Marosi Gy.; Égésgátolt epoxigyanta prekurzorok szintézise megújuló nyersanyagforrásból (Synthesis of flame retarded epoxy resin precursors from renewable resources), MTA Műanyag és Természetes Polimerek Munkabizottsági Ülés (Hungarian Academy of Sciences, Meeting of Plastics and Natural Polymers Working Committee), Budapest, 2012. 12. 12. (előadás)

 

Részvétel külföldi konferenciákon:

1.       P. Niedermann, A. Toldy, G. Szebényi, Natural fiber reinforced bio-based epoxy resin composites developed for aeronautical applications, 7th International Conference on Modification, Degradation and Stability, Prague, The Czech Republic, 2012

2.       B. Szolnoki, K. Madi, A. Toldy, G. Marosi, Development of flame retarded natural-fibre-reinforced epoxy resin composites, 7th International Conference on Modification, Degradation and Stabilization of Polymers, Prague, Czech Republic, 2012

3.       B. Szolnoki, B. Bodzay, Zs. Rapi, P. Bakó, A. Toldy, P. Niedermann, Gy. Marosi, Flame Retardant Epoxy Resins From Renewable Sources, 14th European meeting on Fire Retardancy and Protection of Materials (FRPM13), Lille, France 2013.06.30

4.       Gy. Marosi, K. Bocz, B. Szolnoki, H. Erdélyi, L. Szabó, E. Zimonyi: Flame retardancy of fully biodegradable composites reinforced with natural fibres, 14th European meeting on Fire Retardancy and Protection of Materials (FRPM13), Lille, France 2013.06.30

5.       G. Keglevich, E. Bálint, N. Zs. Kiss, E. Jablonkai, A. Grün; Microwave-assisted synthesis in P-heterocyclic chemistry, XVth Conference on Heterocycles in Bio-organic Chemistry, Riga, Latvia 26-30.05.2013

6.       A. Farkas, T. Firkala, B. Vajna, G. Marosi; Surface enhanced Raman chemical imaging supported by MCR-ALS method, I. International Turkish Congress on Molecular Spectroscopy (TURCMOS 2013), Istanbul, Turkey, 15-20.09.2013

7.       K. Bocz, Zs. László, T. Bárány, Gy. Marosi; Development of flame retarded self-reinforced polymer composites, 14th European Meeting on Fire Retardancy and Protection of Materials, (FRPM13), Lille, France 2013.07.04

8.       K. Bocz, A. Víg, B. Szolnoki, L. Szabó, H. Erdélyi, E. Zimonyi, Gy. Marosi; Flame retardancy of natural fiber reinforced fully biodegradable composites, 23rd International Federation of Associations of Textile Chemists and Colourists International Congress, Budapest, Hungary, 8-10.05.2013

9.       B. Nagy, A. Farkas, B. Vajna, Gy. Marosi; Linear and nonlinear regression methods in Raman mapping of  homogeneous and heterogeneous two-component systems, Conferentia Chemometrica, Sopron, Hungary, 8-11.09.2013

10.    K. Madi, B. Szolnoki, K. Bocz, A. Toldy, Gy. Marosi, K. Bujnowicz, M. Wladyka Przybylak; Flame retardancy of hemp fabric reinforced epoxy resin composites, International Conference on Bio-based Polymers and Composites, Siófok, Hungary, 2012

11.    E. Bálint, E. Fazekas, M. Kocevar, G. Keglevich   The synthesis of heterocyclic aminophosphonic and aminophosphine derivatives, XVth Conference on Heterocycles in Bio-organic Chemistry, Riga, Latvia 2013.05.26-05.30.

12.    M. Fejős, J. Karger-Kocsis, Epoxy Based Shape Memory Polymer Composites with Different Textile Reinforcements. In: Abstracts of 4th International Conference on Smart Materials, Structures and Systems. Montecatini Terme, Italy, 2012.06.10-2012.06.14. Faenza: p. 68. Paper A-15:P80.

13.    B. Szolnoki, K. Molnar, G. Szebényi, A. Toldy, G. Marosi, Flame Retardancy of Epoxy Resin Composites Reinforced with CNT- Loaded Carbon Nanofibre (FRPM13) Lille, France 2013.06.30

14.    P. Bagi, T. Kovács, A. Laki, A. Fekete, E. Fogassy, G. Keglevich; Resolution of 5- and 6-membered P-heterocycles; Racemic and optically active platinum(II) - 1-alkyl-3-phospholene complexes, 19th International Conference on Phosphorous Chemistry, Rotterdam, Netherlands, 8-12.07.2012

15.    E. Bálint, E. Fazekas, M. Kocevar, G. Keglevich; The synthesis of heterocyclic aminophosphonic and aminophosphine derivatives, XVth Conference on Heterocycles in Bio-organic Chemistry, Riga, Lativa, 26-30.05.2013
 

Beküldött konferencia absztaktok:

1.    B. Szolnoki, Zs. Rapi, P. Bakó, B. Bodzay, A. Toldy, Gy. Marosi, Sugar-based high-tech epoxies: Synthesis and flame retardancy, BiPoCo 2014 - 2nd International Conference on Bio-Based Polymers and Composites, August 2014, Visegrád, Hungary
2.    P. Niedermann, A. Toldy, Mechanical properties of novel glucose based epoxy resin/jute biocomposites, BiPoCo 2014 - 2nd International Conference on Bio-Based Polymers and Composites, August 2014, Visegrád, Hungary
3.    B. Szolnoki, Zs. Rapi, D. Budai, P. Niedermann, P. Bakó, A. Toldy, B. Bodzay, Gy. Marosi; Synthesis and characterization of epoxy resins derived from D-glucose, 8th International Conference on Modification, Degradation and Stability of Polymers (MODEST), Portoroz, Slovenia, 08.31-09.04.2014
4.    Zs. Rapi, P. Bakó, B. Szolnoki, P. Niedermann, A. Toldy, G. Keglevich, G. Marosi; Synthesis and characterization of bio-based epoxy resin components derived from D-glucose, International Conference on Bio-friendly Polymers and Polymer Additives, Budapest, Hungary, 19-21.05.2014
5.    György Marosi, Beáta Szolnoki, Katalin Bocz, Péter Sóti, Tamás Vígh, Zsombor Nagy; From Airplanes to Nanopharmaceuticals: Synthesis, Modification and Application of Biocomposites, International Conference on Bio-friendly Polymers and Polymer Additives, Budapest, Hungary, 19-21.05.2014
6.    B. Szolnoki, D. Budai, P. Niedermann, P. Konrád, Zs. Rapi, P. Bakó, B. Bodzay, A. Toldy, Gy. Marosi, Flame retardancy and mechanical properties of sugar-based high-tech epoxy resins, International Conference on Bio-friendly Polymers and Polymer Additives, Budapest, Hungary, 19-21.05.2014
7.    Gy. Keglevich, P. Bagi, Zs. Rapi, P. Bakó, L. Drahos, B. Szolnoki, Gy. Marosi; The synthesis of bio-based flame-retarded epoxy-precursors, Polymers and Organic Chemistry 2014, Timisoara, Rumania, June 2014
8.    József Karger-Kocsis, Márta Fejős; Shape Memory Performance of Epoxy Resin-Based Composites 16th European Conference on Composite Materials (ECCM 15), Seville, Spain, June 2014
 

Oktatás:

A projekt illetve a projekthez kapcsolódó vizsgálatok eredményeiből készült BSc, MSc és PhD dolgozatok:

·         James Fergusson (nyári gyakorlat)

·         Endrész Ferenc: Adhesion measurements on natural fibre reinforced biocomposites (BSc dolgozat), 2012

·         Erdélyi Hajnalka, Development of flame retardant biodegradable composites (MSc dolgozat) 2013

·         Szabó Lujza, Development of flame retardant thermoplastic starch containing composites (BSc dolgozat) 2013

·         Konrád Péter: Development of renewable composite structural materials for aircraft applications (MSc dolgozat), tervezett védés 2014 május

PhD dolgozatok, melyek megvédésére a következő két évben sor kerül:

·             Szolnoki Beáta, Preparation and characterisation of flame retarded bioepoxy resins and their composites

·             Niedermann Péter, Development of fiber reinforced composite structural materials for aircraft applications

·             Fejős Márta, Development of shape memory epoxy composites

 

Hazai publikációk:

1.       Fejős Márta; Szolnoki Beáta: Szorbit poliglicidil éter alapú bioepoxigyanta és abból készült természetes szöveterősítésű biokompozitok mechanikai és dinamikus mechanikai tulajdonságai (Mechanical and dynamic mechanical characterisation of sorbitol polyglycidyl ether based bioepoxy resin and its natural fibre fabric reinforced biocomposites) Műanyag és Gumi (Plastics and Rubbers) 50, 449-453, 2013.

2.       P. Niedermann, G. Szebényi, A. Toldy, Juta erősítés alkáli kezelésének hatása epoxigyanta kompozitok mechanikai tulajdonságaira, (Effect of chemical modification of jute on the mechanical properties of epoxy composites) Műanyag és Gumi (Plastics and Rubbers) 51 (3), 109-111, 2014.

3.       Szabó L., Bocz K., Szolnoki B., Zimonyi E., Víg A., Marosi Gy; Lenszál erősítésű, termoplasztikus keményítő kompozitok égésgátlási lehetőségeinek vizsgálata, Magyar Textiltechnika 66 (4), 158-165 2013

 

Külföldi publikációk:

1.       P. Niedermann, G. Szebényi, A. Toldy, Natural fiber reinforced bio-based epoxy resin composites developed for aeronautical applications Modification, Degradation and Stabilisation of Polymers 2-6 September 2012 Prague.

2.       A. Toldy, B. Szolnoki, Gy. Marosi; Green chemistry approach for synthesizing phosphorus flame retardant crosslinking agents for epoxy resins, Journal of Applied Polymer Science, 2014, 131 (7) http://dx.doi.org/10.1002/app.40105

3.       M. Fejős, J. Karger-Kocsis, S. Grishchuk; Effects of fibre content and textile structure on dynamic-mechanical and shape-memory properties of ELO/flax biocomposites, Journal of Reinforced Plastics and Composites, 32, 1879-1886 (2013).

4.       J. Karger-Kocsis, S. Grishchuk, L. Sorochynska; Curing, Gelling, Thermomechanical and Thermal Decomposition Behaviors of Anhydride-Cured Epoxy (DGEBA)/Epoxidized Soybean Oil (ESO) Compositions, Polymer Engineering & Science, 54 (4) 747–755, 2014

5.       P. Niedermann, G. Szebényi, A. Toldy, Effect of epoxidized soybean oil on curing, rheological behaviour, mechanical and thermal properties of aromatic and aliphatic epoxy resins, Journal of Polymers and the Environment (accepted)

6.       Zs. Rapi, P. Bakó, Gy. Keglevich, B. Szolnoki, P. Niedermann, A. Toldy, Gy. Marosi, Synthesis and characterization of bio-based epoxy resin components derived from D-glucose, Journal of Polymer Science Part A: Polymer Chemistry, (submitted in 2014)

7.       B. Szolnoki, K. Bocz, P. Sóti, E. Zimonyi, A. Toldy, B. Morlin, K. Bujnowicz, M. Wladyka-Przybylak, Gy. Marosi, Development of natural fibre reinforced flame retarded epoxy resin composites, European Polymer Journal (submitted in 2014)

8.       K. Bocz, B. Szolnoki, A. Marosi, T. Tábi, M. Władyka-Przybylak, Gy. Marosi; Flax fibre reinforced PLA/TPS biocomposites flame retarded with multifunctional additive system, Polymer Degradation and Stability (in press 2014)