BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar

nyelv / language: hu | en
A tantárgy adatlapja ebben a tantervben:
Adatlapverzió:
Budapesti Műszaki és
Gazdaságtudományi Egyetem
Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar
Biomérnöki alapképzési szak nappali BSc

Tantárgyadatlap
és tantárgykövetelmények

Elektronika és méréstechnika

A tantárgy neve angolul: Electronics and Industrial Instrumentation

Tantárgy kódja Követelmény Kredit
BMEVEFAA702 2+0+0/f 2

A tantárgy tanszéki weboldala (az aktuális félévre vonatkozó információk):

A tantárgyfelelős személy és tanszék:

Dr. Varga Zoltán, Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszék

A tantárgy előadója:

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

Dr. Bódiss János,                        

Tanszéki főmérnök

Fizikai Kémia és Anyagtudományi

Dr. Sztraka Lajos

Ny. főmunkatárs

Fizikai Kémia és Anyagtudományi

A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít:

matematika, fizika, fizika laboratórium.

A tantárgy célkitűzése:

e tárgy a szakirányú tárgyak között, a mintatanterv vége felé szerepelve az üzemi mérnöki praxis egyik közvetlen előkészítője. Ennek megfelelően a cél, az, hogy az e tárgyat elvégzett hallgató ismerve és értve az iparban használatos műszerek működési alapelveit, lehetséges problémáit, képes legyen adott üzem műszerezésének működtetésére; továbbá igényeit szakszerűen megfogalmazva ki tudja választani az annak fejlesztésére legcélszerűbb eszközöket.

Figyelembe kell venni két tényt,: a) a műszerek túlnyomó többsége elektronikus, így az elektronikával való megismerkedés elkerülhetetlen; b) az üzemekben a világszinten legkorszerűbbtől a több évtizeddel ezelőtt gyártottig lehet találkozni műszerekkel, a mérnöknek itt is, ott is helyt kell állnia, így a régebbi méréstechnika oktatása sem mellőzhető teljesen.

A fentieknek megfelelően, a tárgy alapvetően az üzemellenőrzésben/üzemszabályozásban használatos, folyamatos mérést végző és elektromos jelet szolgáltató műszerekkel és mérési módszerekkel foglalkozik. Ismerteti továbbá a mérőberendezésekben használatos fontosabb elektronikus áramköri megoldásokat, s foglalkozik a számítógépes méréstechnikával.

A tantárgy tematikáját kidolgozta:

Név

Beosztás

Tanszék

Dr. Sztraka Lajos

ny. főmunkatárs

Fiz. Kém. és Anyagt. T.

Dr. Bódiss János

tanszéki főmérnök

Fiz. Kém. és Anyagt. T.

Tanulási eredmények:

A tanulási eredmények között az adott szak Képzési és Kimeneti Követelményében [18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet] előírt tanulási eredmények szerepelnek kékkel. A jelen tantárgy ezekhez való hozzájárulása feketével szedett.

Tudás

Ismeri a kémiai, biokémiai és mikrobiológiai folyamatok alapvető törvényszerűségeit és az ezekre épülő vizsgálati módszereket.

A tárgy egy egész előadást szentel az áramlásos citofluorimetria, illetve annak biokémiai használata (fluoreszcens immunocitokémia, sejtek osztályozása és szétválasztása) ismertetésére.

Ismeri a széles körűen értelmezett biotechnológiai műveleteket, berendezéseit és ezek irányítását.

Nyilvánvaló, hogy méréstechnika nélkül nincs irányítás és szabályozás. Jelen tárgy egyik alapfeladata éppen a méréstechnikai ismeretek megtanítása.

Ismeri a szakterületéhez kapcsolódó munka- és tűzvédelmi, biztonságtechnikai területek alapvető elvárásait, követelményeit, a környezetvédelem és a biológiai biztonság, vonatkozó előírásait.

A tárgy elektronikai részében érintésvédelmi, elsősegélynyújtási és elektromos eredetű tűzvédelmi, a méréstechnikai részében pedig a gyulladás- és robbanásbiztos megoldások ismereteket is oktatunk.

Képesség

Képes biológiai, biotechnológiai és mikrobiológiai rendszerek biztonságos, környezettudatos működtetésére, a szakterülettel kapcsolatos szolgáltatások, kereskedelmi feladatok ellátására.

Elektronikai és főképpen méréstechnikai ismeretei jól megalapozzák ilyen irányú képességeit.

Képes biotechnológiai jellegű laboratóriumi, félüzemi, üzemi feladatok elvégzésére, új vizsgálati módszerek, metodikák elsajátítására, munkavédelmi feladatok megoldására.

Elektronikai, méréstechnikai és az ezekhez kapcsolódóan oktatott munkavédelmi ismeretei jól megalapozzák ilyen irányú képességeit.

Alkalmazni tudja a szakterülethez kapcsolódó számítási, biometriai és modellezési módszereket, képes számítástechnikai ismeretek, adatbázisok alkalmazására.

Az e tárgy részét képező elektromos hálózatok analízise minden más hálózattípusnál előnyösen alkalmazható képességeket fejleszt a hallgatóban.

Képes irányítani és ellenőrizni a széles körűen értelmezett biotechnológiai gyártási folyamatokat, a minőségbiztosítás és minőségszabályozás elemeit szem előtt tartva.

Az e tárgy részét képező elektromos hálózatok analízise minden más hálózattípusnál előnyösen alkalmazható képességeket fejleszt a hallgatóban.

Képes részfeladatok ellátására a technológiai rendszerek fejlesztésében, tervezésében, új eljárások, termékek kifejlesztésében, biológiai és rokon tudományok kutatásában.

Egy elektronikai kapcsolás elkészítése ma általában nem több a megfelelő integrált áramkör kiválasztásánál, s ahhoz egy-két külső alkatrész illesztésénél. Erre már e tárgy megtanulása után is képessé válik a hallgató.

Képes együttműködni és megfelelően kommunikálni más szakterület szakembereivel (más irányultságú mérnök, jogász, informatikus, menedzser stb.)

A tárgy elektronikai részének egyik fő célkitűzése, hogy a hallgató megismerje a villamosmérnöki fogalmakat és gondolkodásmódot, így képessé váljon a velük való együttműködésre.

Attitűd

Törekszik arra, hogy önképzése és továbbképzése a biomérnöki szakterületen folyamatos és szakmai céljaival megegyező legyen.

A tárgy tananyagának egy része nem kerül előadásra; azt a hallgatóságnak önálló munkával a tankönyvekből és az internetről magának kell elsajátítania. Ezzel igyekszünk elmélyíteni önképzés iránti attitűdjét.

Érdeklődik a bioipari, biotechnológiai szakterülettel összefüggő új ismeretek, módszerek és eszközök iránt.

A nem a képzés fő irányába eső, határterületi tárgyak oktatásának éppen az érdeklődési kör szélesítése az egyik fontos feladata, hiszen a fejlődés mindig a határterületeken megy végbe.

Autonómia és felelősség

Döntéseiért és beosztottjaiért felelősséget vállal, felelősséggel irányít és önirányít

A tárgy számonkérésénél a követelmények nem irreálisan magasak, de azokból fél pontot sem engedünk, ezzel igyekezvén elmélyíteni a felelősségvállalási hajlandóságot.

Igényli és támogatja az eredményesség és biztonságosság folyamatos ellenőrzését.

Minden elektronika előadáson - nem kötelező jelleggel - kis zárthelyit íratunk az előző előadás anyagából, melynek eredménye beszámít az összefoglaló zárthelyibe. Így igyekszünk kialakítani és elmélyíteni az ez irányú igényességet.

Utolsó módosítás: 2024-05-16 15:19:56

A további tárgyak adatlapjának kiválasztásához kattintson ide.