BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar

nyelv / language: hu | en
A tantárgy adatlapja ebben a tantervben:
Adatlapverzió:
Budapesti Műszaki és
Gazdaságtudományi Egyetem
Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar
Vegyészmérnöki mesterképzési szak nappali MSc

Tantárgyadatlap
és tantárgykövetelmények

Biológiai és biomimetikus anyagok

A tantárgy neve angolul: Biomaterials and Biomimetics

Tantárgy kódja Követelmény Kredit
BMEVEFAM209 2+0+0/f 3

A tantárgy tanszéki weboldala (az aktuális félévre vonatkozó információk):

A tantárgyfelelős személy és tanszék:

Dr. Varga Zoltán, Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszék (FKAT)

A tantárgy előadója:

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.

Varga Zoltán

tudományos főmunkatárs

MTA TTK

(Hórvölgyi Zoltán)

egyetemi tanár

FKAT

A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít:

fizikai és kémiai alapismeretek.

A tantárgy célkitűzése:

a tantárgy célkitűzése, hogy megismertesse a hallgatókkal az élővilágot alkotó-, az élő szervezetek által előállított- és befogadott anyagok főbb típusait. Ismerteti a szintetikus és biológiai anyagok közötti különbségeket, tárgyalja az élővilágban legnagyobb mennyiségben előforduló anyagok szerkezetét, legfontosabb fizikai-kémiai tulajdonságait, valamint funkcióit. Foglalkozik az életminőséget javító anyagok előállításának kémiai és nanotechnikai alapjaival, valamint diagnosztikai vizsgálatok anyagszerkezeti és fizikai-kémiai hátterével.

A tantárgy tematikáját kidolgozta:

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

Zrínyi Miklós

egyetemi tanár

SOTE

Bóta Attila

tud. főmunkatárs

MTA TTK

Varga Zoltán

tud. főmunkatárs

MTA TTK

Tanulási eredmények:

A tanulási eredmények között az adott szak Képzési és Kimeneti Követelményében [18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet] előírt tanulási eredmények szerepelnek kékkel. A jelen tantárgy ezekhez való hozzájárulása feketével szedett.

Tudás

Ismeri a vegyészmérnöki szakmához kapcsolódó matematikai, természettudományos (kémiai, fizikai) és műszaki elméletet és gyakorlatot.

Ismeri a vegyészmérnöki szakma számára is fontos élő rendszerek sajátságait, szerkezeti és dinamikai tulajdonságait.

Átfogóan ismeri a vegyiparban és a kémiai technológiákban alkalmazott és előállított fontosabb anyagok tulajdonságait, alkalmazási területeit.

Ismeri a biológiai- és biomimetikus anyagok típusait és főbb jellemzőit: biokompatibilitás és biodegradáció.

Ismeri új anyagok és eljárások kifejlesztésének lehetőségeit, jellemző módszereit.

Ismeri a fontosabb biomimetikus anyagok előállításának szempontjait és módszereit.

Rendelkezik a vegyészmérnöki és kémiai technológiai területhez kapcsolódó méréselméleti, méréstechnikai, analitikai és anyagvizsgálati ismeretekkel.

Számos ismerettel rendelkezik a biológiai anyagokat felhasználó vegyészmérnöki és kémiai technológiákhoz kapcsolódó méréselméletről, méréstechnikákról és anyagvizsgálati módszerekről.

Ismeri a technológiai fejlesztés legmodernebb eredményeit és megközelítéseit.

Ismeri a biológiai anyagok felhasználásával kapcsolatos technológiák legmodernebb eredményeit

Az eljárások és technológiák kutatásához, fejlesztéséhez és működtetéséhez szükséges analitikai és szerkezetvizsgálati módszerek birtokában van.

Ismeri a biológiai és lágy anyagok legfontosabb szerkezetvizsgálati módszereit.

Átfogó ismeretekkel rendelkezik az anyagtudomány és anyagtechnológia területén.

Ismeri a biológiai és biomimetikus anyagok anyagtudományi és anyagtechnológiai szempontból legfontosabb képviselőit és tulajdonságaikat.

Képesség

Alkotóan képes alkalmazni a vegyészmérnöki szakterülethez kapcsolódó matematikai és természettudományos elméleti és gyakorlati ismereteket feladatai megoldása során.

Alkotóan képes alkalmazni a vegyészmérnöki szakterület biológiai anyagok felhasználásával kapcsolatos elméleti és gyakorlati ismereteit feladatai megoldása során.

Képes a vegyészmérnöki, kémiai és kémiai technológiai területen alkalmazott elemzések és anyagvizsgálatok elvégzésére, értékelésére és dokumentálására, szükség esetén a vizsgálati módszerek továbbfejlesztésére, és új módszerek bevezetésére.

Képes a vegyészmérnöki technológiákban fontos biológiai és lágy anyagok szerkezetvizsgálatára, a vizsgálati módszerek továbbfejlesztésére, új módszerek adaptálására és fejlesztésére.

Képes eredeti ötletekkel és eredményekkel gazdagítani a vegyészmérnöki és kémiai szakterület tudásbázisát.

A biológiai és biomimetikus anyagokkal kapcsolatos ismeretek dinamikus fejlődését megismerve késztetést érez új, korszerű és innovatív eljárások alkalmazására.

Képes ismeretei integrált alkalmazására a kémiai technológiai folyamatok, berendezések és technológiai rendszerek fejlesztésében, irányításában, tervezésében és a kapcsolódó kutatásban.

A tárgykörben elsajátított ismeretei hozzájárulnak fentiek teljesüléséhez mérések elvégzéséhez, értékeléséhez, valamint a fejlesztés részfeladatainak elvégzéséhez

Képes a vegyipari és kémiai technológiai rendszerek, technológiák és folyamatok minőségbiztosítására, méréstechnikai és folyamatszabályozási feladatatok megoldására.

A tárgykörben elsajátított ismeretei hozzájárulnak a fenti feladatok megoldásához.

Képes a kreatív problémakezelésre és összetett feladatok rugalmas megoldására, továbbá az élethosszig tartó tanulásra, a nyitottság és az értékalapúság megtartásával.

A biológiai és biomimetikus anyagokkal kapcsolatos ismeretek dinamikus fejlődését megismerve késztetést érez az élethosszig tartó tanulásra és összetett feladatok rugalmas megoldására.

Attitűd

Törekszik a fenntarthatóság, a biztonság, a környezetvédelem és energiahatékonyság követelményeinek érvényesítésére és másokkal való megismertetésére.

A tárgykörben elsajátított ismeretei példáján fontosnak tartja a fenntarthatósági szempontok érvényesítését az új eljárások bevezetésében.

Munkája során vizsgálja a kutatási, fejlesztési és innovációs célok kitűzésének lehetőségét és törekszik azok elérésére, elkötelezett a szakterület új ismeretekkel, tudományos és műszaki eredményekkel való gyarapítására.

A tárgykörben elsajátított ismeretei alapján késztetést érez, hogy új kutatási, fejlesztési és innovációs célokat tűzzön ki munkája során, és hogy új ismeretekkel gyarapítsa szakterületét.

Ismeretei és készségei fejlesztésére folyamatosan törekszik.

Ez elvárás a tárgy eredményes elsajátítása során.

Nyitottan áll a szakmai törekvéseinek megfelelő továbbképzésekhez.

A biológiai és biomimetikus anyagokkal kapcsolatos ismeretek dinamikus fejlődését megismerve késztetést érez, hogy folyamatosan tovább képezze magát.

Elkötelezett a magas színvonalú, minőségi munkavégzés iránt, és törekszik e szemléletet munkatársai felé is közvetíteni.

Ez elvárás a tárgy eredményes elsajátítása során.

Vezetőként munkatársai véleményének és érveinek megismerése után hozza meg fontosabb döntéseit.

Az előadások során folytatott diszkussziók elősegítik ennek kialakulását.

Autonómia és felelősség

Szakmai problémák megoldása során önállóan és kezdeményezően lép fel.

Ez elvárás a hallgató felé.

Felelősséggel viseltetik a fenntarthatóság és környezetvédelem terén.

A tárgy ismeretanyaga mintegy megalapozza ezt az elvárást.

Döntéseit körültekintően, megfelelő önállósággal, szükség szerint más (nemcsak műszaki) szakterületek képviselőivel konzultálva hozza, azokért felelősséget vállal.

A szóban forgó tárgy elsajátítása során felismeri a különböző szakemberekkel folytatott eszmecserék fontosságát a döntések kialakítása során.

Törekszik kollégái, beosztott munkatársai szakmai fejlődésének elősegítésére.

Elvárás, hogy az előadásokon olyan kérdéseket tegyen fel oktatójának, melynek megválaszolása társai tudását is gyarapítja.

Utolsó módosítás: 2024-05-16 15:14:54

A további tárgyak adatlapjának kiválasztásához kattintson ide.