A tantárgy adatlapja ebben a tantervben:
Adatlapverzió:
Budapesti Műszaki és
Gazdaságtudományi Egyetem
Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar
Vegyészmérnöki mesterképzési szak nappali MSc

Tantárgyadatlap
és tantárgykövetelmények

Biológiai és biomimetikus anyagok

A tantárgy neve angolul: Biological and biomimetic materials

Tantárgy kódja Követelmény Kredit
BMEVEFAM214 2+0+0/f 4

A tantárgyfelelős személy és tanszék:

Dr. Varga Zoltán, egyetemi docens, FKAT

A tantárgy előadója:

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

Dr. Varga Zoltán

egy. docens

FKAT

A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít:

Fizikai és kémiai alapismeretek.

Kötelező/ajánlott előtanulmányi rend:

ajánlott előtanulmány

Fizikai kémia

A tantárgy célkitűzése:

A tantárgy célkitűzése, hogy megismertesse a hallgatókkal az élővilágot alkotó-, az élő szervezetek által előállított- és befogadott anyagok főbb típusait. Ismerteti a szintetikus és biológiai anyagok közötti különbségeket, tárgyalja az élővilágban legnagyobb mennyiségben előforduló anyagok szerkezetét, legfontosabb fizikai-kémiai tulajdonságait, valamint funkcióit. Foglalkozik az életminőséget javító anyagok előállításának kémiai és nanotechnológiai alapjaival, valamint diagnosztikai vizsgálatok anyagszerkezeti és fizikai kémiai hátterével. A tantárgyhoz kapcsolódóan egy projektmunka keretében a biológiai anyagok szerkezetvizsgálatában fontos szerepet játszó modern anyagvizsgálati módszerek is bemutatásra kerülnek, mint például a kisszögű röntgenszórás, rezgési spektroszkópia és elektronmikroszkópia.

A tantárgy tematikáját kidolgozta:

Név:

Beosztás:

Kar, tanszék (rövidítés)

Dr. Varga Zoltán

egy. docens

FKAT

Tanulási eredmények:

A tanulási eredmények között az adott szak Képzési és Kimeneti Követelményében [18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet] előírt tanulási eredmények szerepelnek kékkel. A jelen tantárgy ezekhez való hozzájárulása feketével szedett.

Tudás

Ismeri a vegyészmérnöki szakmához kapcsolódó matematikai, természettudományos (kémiai, fizikai) és műszaki elméletet és gyakorlatot.

Ismeri az élő rendszerek szerkezeti és dinamikai tulajdonságait, és képes azokat összekapcsolni az élő szervezetek funkcionális jellemzőivel.

Átfogóan ismeri a vegyiparban és a kémiai technológiákban alkalmazott és előállított fontosabb anyagok tulajdonságait, alkalmazási területeit.

Megérti a biológiai és biomimetikus anyagok különbségeit, valamint ismeri ezek biokompatibilitási és biodegradációs jellemzőit.

Ismeri új anyagok és eljárások kifejlesztésének lehetőségeit, jellemző módszereit.

Alapos ismerettel rendelkezik biológiai és biomimetikus anyagok szerkezeti tulajdonságairól.

Ismeri a kémiai és vegyipari rendszerek fenntarthatóságával, biztonságosságával és környezeti hatásaival kapcsolatos elveket, módszereket és gyakorlatot, munkahelyi, egészségvédelmi egészségfejlesztési ismereteket.

Ismeri a biológiai és biomimetikus anyagok szerkezeti jellemzésének legfontosabb anyagvizsgálati módszereit.

Képesség

Alkotóan képes alkalmazni a vegyészmérnöki szakterülethez kapcsolódó matematikai és természettudományos elméleti és gyakorlati ismereteket feladatai megoldása során.

Képes alkalmazni az ismereteket biológiai és biomimetikus anyagok vizsgálatában, ki-emelve azok szerkezeti és funkcionális összefüggéseit.

Rendelkezik a színvonalas kutató-fejlesztő tevékenységhez szükséges manuális készségekkel.

Alkalmazza a modern anyagvizsgálati módszereket, azok előnyeinek és korlátainak megértésével.

Képes a vegyészmérnöki, kémiai és kémiai technológiai területen alkalmazott elemzések és anyagvizsgálatok elvégzésére, értékelésére és dokumentálására, szükség esetén a vizsgálati módszerek továbbfejlesztésére, és új módszerek bevezetésére.

Megtervezi és értelmezi a biológiai transzportfolyamatokat befolyásoló tényezőket és azok kölcsönhatásait.

Képes a vegyipari és kémiai technológiai folyamatok üzemeltetése során gyűjtött információk feldolgozására és rendszerezésére, átfogó elemzésére, következtetések levonására.

Képes kritikusan értékelni és alkalmazni a gyógyszerhatóanyagok transzportjával és a nanomedicinával kapcsolatos tudományos irodalmat.

Attitűd

Törekszik a fenntarthatóság, a biztonság, a környezetvédelem és energiahatékonyság követelményeinek érvényesítésére és másokkal való megismertetésére.

Elkötelezett a biológiai és biomimetikus anyagok fenntartható és etikus alkalmazása iránt, és elismeri azok jelentőségét az orvostudományban és a technológiában.

Autonómia és felelősség

Szakmai problémák megoldása során önállóan és kezdeményezően lép fel.

Folyamatosan keresi az összefüggéseket a tanult anyag és a valóságban tapasztalható biológiai és biomimetikus jelenségek között. Képes önállóan tervezni és végrehajtani anyagvizsgálati kísérleteket, figyelembe véve a vizsgált anyagok jellegzetességeit, a műszeres módszerek előnyeit és korlátait, valamint a kutatási etikai normákat és irányelveket.

Utolsó módosítás: 2023-11-20 12:31:16