Dr. Hórvölgyi Zoltán, egyetemi tanár, DSc
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar |
Biotechnológia mesterképzési szak nappali MSc |
A tantárgy neve angolul: Colloids in biotechnology
Tantárgy kódja | Követelmény | Kredit |
BMEVEFAM311 | 2+0+0/v | 2 |
Dr. Hórvölgyi Zoltán, egyetemi tanár, DSc
A tantárgy célja megismertetni a hallgatókkal a kolloidkémia szerepét a biotechnológiában. Az előadások és a hallgatói témabeszámolók eredményeképpen a hallgatók képesek lesznek a biotechnológiai gyakorlatban jelentkező problémák, illetve fejlesztési feladatok megoldására a kolloidkémia sajátos eszközeivel.
A tárgy tematikája magában foglalja a következőket: Kolloidkémiai alapismeretek. Diszperziók és gélek. Biokompatibilis felületek. Polielektrolitok. Biológiai jelentőségű felületaktív anyagok. Mágneses és nemesfém kolloidok. Fénymoduláló nanorészecskék. Nyomjelző nanorészecskék és molekulák. Nanoszerkezetű anyagok. Hatóanyag tárolás és leadás. Nanoanyagok terápiás célú felhasználása.
A tanulási eredmények között az adott szak Képzési és Kimeneti Követelményében [18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet] előírt tanulási eredmények szerepelnek kékkel. A jelen tantárgy ezekhez való hozzájárulása feketével szedett.
Tudás
Ismeri a biotechnológia egyes részterületeinek, így a gyógyszer-biotechnológiának (gyógyszeralapanyagok biotechnológiai módszerekkel történő előállítása), az orvosi biotechnológiának (orvosi diagnosztikai, továbbá terápiás eszközök előállítása biotechnológiai módszerekkel), a környezet-biotechnológiának (talajok és vizek kármentesítése biotechnológiai módszerekkel, környezeti erőforrások biotechnológiai hasznosítása), a bioenergia biotechnológiának (bioüzemanyagok előállítása), a mezőgazdasági biotechnológiának (növényi, állat- ás élelmiszer-biotechnológiai alapismeretek), ezen belül kiemelten az élelmiszer-biotechnológiának (élelmiszer- összetevők és -adalékok előállítása mikrobákkal, starterkultúrák és probiotikumok előállítása és alkalmazása), továbbá a fermentációs technológiának (a fermentorok jellemzői és felhasználásuk), illetve az ezekhez a területekhez kapcsolódó bioanalitikának (biomolekulák analitikája és szerkezetvizsgálata) az elméletét és gyakorlatát.
Ismeri a biotechnológiában alkalmazható kolloidok biofizikai hátterét, a kolloidokra jellemző tulajdonságokat és azok biotechnológiai jelentőségét
Képesség
Képes tervezési, kutatási és technológia-fejlesztési tevékenységek elvégzésére, megfelelő szakmai gyakorlat megszerzését követően ezen tevékenységek kezdeményezésére, koordinálására és vezetésére is a biotechnológia számos részterületén, beleértve a gyógyszerbiotechnológiát (biotechnológiai úton gyártott gyógyszeralapanyagok fejlesztése és előállítása), az orvosi biotechnológiát (orvosi diagnosztikai és terápiás eszközök fejlesztése és előállítása biotechnológiai módszerekkel), a környezet- biotechnológiát (kármentesítő technológiák fejlesztése biotechnológiai módszerek felhasználásával, környezeti erőforrások biotechnológiai hasznosítása), a bioenergia biotechnológiát (bioüzemanyagok fejlesztése és előállítása), a mezőgazdasági biotechnológiát, ezen belül kiemelten az élelmiszerbiotechnológiát (élelmiszer-összetevők és -adalékok, valamint starterkultúrák és probiotikumok fejlesztése és előállítása).
Képes kolloidokkal kapcsolatos kísérletek tervezésére és az eredmények értékelésére
Attitűd
Törekszik a biotechnológia legújabb eredményeinek a folyamatos megismerésére, és ezek átadására is.
Törekszik a vonatkozó szakirodalom követésére
Autonómia és felelősség
Felelősen betartja és betartatja a biotechnológiai tevékenységekre vonatkozó jogi, etikai, minőségbiztosítási és biztonsági előírásokat.
Munkája során betartja a vonatkozó előírásokat
Utolsó módosítás: 2022-07-05 14:23:09