BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar

nyelv / language: hu | en
A tantárgy adatlapja ebben a tantervben:
Adatlapverzió:
Budapesti Műszaki és
Gazdaságtudományi Egyetem
Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar
Műanyag- és száltechnológiai mérnöki mesterképzési szak nappali MSc

Tantárgyadatlap
és tantárgykövetelmények

Minőségügy és minőségbiztosítás

A tantárgy neve angolul: Quality systems and quality assurance

Tantárgy kódja Követelmény Kredit
BMEVEFAM405 3+0+0/v 3

A tantárgyfelelős személy és tanszék:

Polyák Péter, Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszék

A tantárgy előadója:

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

Dr. Pataki Pál

c. egyetemi docens, vezérigazgató

INNOVATEXT Zrt.

A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít:

A tantárgy célkitűzése:

a tantárgy oktatásának célja, áttekintő képet adni a minőséggel kapcsolatos ismeretekről és a minőségügy gyakorlati kérdéseiről az Európai Unió keretei között. A hallgatók megismerkednek a minőségirányítás, a minőségszabályozás és a minőségellenőrzés legfontosabb elemeivel és eszköztárával. A tantárgy részletesen kitér a minőségellenőrző vizsgálatokra, az akkreditálás és a tanúsítás szerepére, valamint az EU jogharmonizáció eddigi lépéseire, különös tekintettel a termékfelelősség és a fogyasztóvédelem követelményeire. A hallgatók áttekintést kapnak az Európai Unió K+F keretprogramjairól és azoknak a termékek és szolgáltatások minőségére gyakorolt hatásáról.

A tantárgy tematikáját kidolgozta:

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

Dr. Pataki Pál

c. egyetemi docens, vezérigazgató

INNOVATEXT Zrt.

Tanulási eredmények:

A tanulási eredmények között az adott szak Képzési és Kimeneti Követelményében [18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet] előírt tanulási eredmények szerepelnek kékkel. A jelen tantárgy ezekhez való hozzájárulása feketével szedett.

Tudás

Rendelkezik az alapvető minőségügyi, fogyasztóvédelmi, valamint mérnöketikai ismeretekkel.

Ismeretekkel rendelkezik a minőségellenőrzéstől a minőségügyi rendszerekig, minőség- és környezetirányítási rendszerekről és azok nemzetközi, európai és nemzeti szabványairól.

Ismeri A TQM tevékenység és az EFQM kiválósági modell. Ismeri a minőség fejlesztésének módszereit, mind hibamegelőzési (FMEA, QFD stb.), mind probléma-megoldó (brainstorming, Delphi stb.) technikákat.

Részletekbe menően ismeri a műszaki dokumentáció készítésének szabályait.

Ismeri a gyakorlatban használatos minőségirányítási rendszereket.

Képesség

Felkészült önálló feladatok ellátására a műanyag- és száltechnológiai rendszerek tervezésében, új eljárások és termékek kifejlesztésében, a tudományterület és rokon tudományok kutatásában.

Képes a műanyagipari folyamatokat a legmodernebb minőségbiztosítási és minőségirányítási módszerek és technikák szerint vezetni, rögzíteni és dokumentálni.

Attitűd

Munkája során a biztonsági egészségvédelmi, környezetvédelmi, illetve a minőségbiztosítási és ellenőrzési követelményrendszereket betartja és betartatja.

Ismeri és fontosnak tartja a műanyagipari termelés során a minőségirányítási és minőségbiztosítási elvek betartását, és tudja ennek jelentőségét az üzemszerű (hibamentes) termelésben.

Autonómia és felelősség

Döntései során figyelemmel van a környezetvédelem, a minőségügy, a fogyasztóvédelem, a termékfelelősség, az egyenlő esélyű hozzáférés elvére és alkalmazására, a munkahelyi egészség és biztonság, a munkahelyi egészségfejlesztés, a műszaki, gazdasági és jogi szabályozás, valamint a mérnöketika alapvető előírásaira.

Munkahelyi döntései során figyelembe veszi a TQM és az EFQM kiválósági modellt, valamint a következő hibamegelőzési modelleket: FMEA, QFD, és ezek eredményeinek értelmezésével képes érdemben javítani a hibamentes termelékenységet.

Utolsó módosítás: 2019-03-06 14:47:55

A további tárgyak adatlapjának kiválasztásához kattintson ide.