Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar |
Biomérnöki mesterképzési szak nappali MSc |
Tantárgyadatlap
és tantárgykövetelmények
Biofizika
A tantárgy neve angolul: Biophysics
Tantárgy kódja | Követelmény | Kredit |
BMEVEFAM411 | 2+0+0/v | 3 |
A tantárgy tanszéki weboldala (az aktuális félévre vonatkozó információk):
A tantárgyfelelős személy és tanszék:
Dr. Gyarmati Benjámin Sándor, Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszék
A tantárgy előadója:
Dr. Gyarmati Benjámin Sándor |
egyetemi docens |
Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszék |
A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít:
A tárgy megértéshez fontos az alapvető fizikai mennyiségek ismerete, különösen elektromosság területén (feszültség, potenciál, áram, töltés, stb.). Néhány alapvető termodinamikai alapvető összefüggés (főtételek, szabadentalpia fogalma), kolloidikai jelenség (micellaképződés, adhézió) ismerete is fontos a tárgy megértéséhez.
Kötelező/ajánlott előtanulmányi rend:
-
A tantárgy célkitűzése:
Az előadás célja, hogy áttekintést adjon a biofizika területeiről, a különféle diszciplinák (kémia, biológia, fizika) átfedéseiről, és megmutassa a fizika, fizikai kémia és kolloidika törvényszerűségeinek érvényesülését és alkalmazhatóságát biologiai rendszerekben. A biológiai rendszerekben bekövetkező önrendeződési folyamatok lényegi részét képezik az előadásnak, ezen keresztül ismertetjük a membránok szerkezet-tulajdonság összefüggéseit, ezt követően a membránokon keresztüli transzportfolyamatok, különös tekintettel az iontranszport, idegrendszeri folyamatok alapjait. Részletesen tárgyaljuk a biológiai makromolekulák kölcsönhatásának jellemzésére szolgáló módszereket (ITC, FRET, stb.) és kapcsolódó mérési elrendezéseket, kitéve a modern képalkotási technikákra (hangsúlyosan a fluoreszcens mikroszkópiára épülő technikákra).
A tantárgy tematikáját kidolgozta:
Dr. Liliom Károly (SE) és Dr. Gyarmati Benjámin Sándor (BME VBK FKAT)
Tanulási eredmények:
A tanulási eredmények között az adott szak Képzési és Kimeneti Követelményében [18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet] előírt tanulási eredmények szerepelnek kékkel. A jelen tantárgy ezekhez való hozzájárulása feketével szedett.
Tudás
Rendszerezett tudással rendelkezik a biológiai, biokémiai, mikrobiológiai területeken.
Ismeri a biológiai rendszerekben lejátszódó önszerveződési folyamatokat, ezek szerepét a biológiai funkciók ellátásában, ismeri az alapvető szerkezet-tulajdonságok összefüggéseket biológiai rendszerek kolloidális mérettartományában.
Rendszerezett tudással rendelkezik a modern molekuláris biológiai területeken, ismeri a korszerű molekuláris biológiai technikákat és azok összefüggéseit.
Ismeri a sejtekben előforduló jelátviteli és transzportfolyamatok mechanizmusának alapjait, részletes ismeretekkel rendelkezik az ingerület átvitel biofizikai alapjaival és azok mérési módszereivel.
Ismeri és érti a kutatáshoz vagy tudományos munkához szükséges, széles körben alkalmazható problémamegoldó technikákat.
Ismeri a biológiai rendszerek molekuláris és kolloidális mérettartományú feltérképezésére alkalmas analitikai technikákat, ismeri azok alkalmazási határait és korlátait, különös tekintettel a képalkotó technikákra és a felületi kölcsönhatások vizsgálatára alkalmas módszerekre (SPR, QCM).
Képesség
Képes elméleti tudása birtokában, új kísérleti metodikák elsajátítására és továbbfejlesztésére.
Képes a sejtekben előforduló makromolekulás szerkezetek jellemzésére alkalmas módszerekkel kapcsolatos új metodikák elsajátítására, az ezekkel elért eredmények kiértékelésére és szükség esetén javaslatot tesz ezek továbbfejlesztésére.
Alkalmas az együttműködésre, a csoportmunkában való részvételre, kellő gyakorlat után vezetői feladatok ellátására.
Alkalmas molekuláris biológiai, biofizikai területen képes kutatói csoportban való munkára, együttműködésre rokon területeken dolgozó szakemberekkel.
Képes reális önértékelésre és önkorrekcióra.
Képes az általa ismert, biofizikai módszerekhez kapcsolódóan az általa végzett kiértékelések kritikus felülvizsgálatára rokon területen dolgozó szakemberekkel együttműködve.
Attitűd
Törekszik a folyamatos önképzésre, önfejlesztésre, továbbképzésre a biomérnöki szakterületen a saját tudásának magasabb szintre emelése érdekében.
Törekszik a biofizikai módszerek aktuális eredményeinek követésére, a kifejlesztett új módszerek, kiértékelési eljárások megismerésére és azok beépítésére a napi munkájába.
Elkötelezett, és hivatástudata elmélyült a biomérnöki szakterület iránt.
Elkötelezett abban, hogy a biofizikai problémákat a lehető legalkalmasabb módszerekkel, hatékonyan és kellő körültekintéssel oldja meg.
Kreatív és rugalmas feladatai megoldása során.
Problémamegoldása során törekszik arra, hogy az általa ismert módszereket kreatívan, a lehető leghatékonyabb módon alkalmazza, és erre motiválja rokon területen dolgozó munkatársait is.
Törekszik az intuíció és módszeresség összhangjának megteremtésére.
Törekszik arra, hogy eredményeit a megfelelő módszerekkel, jól alátámasztott kísérleti eredményekre alapozva érje el.
Autonómia és felelősség
Szakmai problémák megoldása során kezdeményező és felelősségteljes.
Munkája során a felmerülő problémákat proaktív módon, megfelelő módszereket javasolva oldja meg, az elért eredmények megfelelő alátámasztottságáért vállalja a felelősséget.
Igényli és támogatja az eredményesség és biztonságosság folyamatos ellenőrzését.
Igényli, hogy folyamatosan visszajelzést kapjon problémamegoldó képessége hatékonyságáról és eredményei megbízhatóságáról, valamint a vezetői szintről és a vele együtt dolgozó munkatársaitól kapott javaslatokat konstruktívan kezeli, és megfelelő módon beépíti munkájába.
Utolsó módosítás: 2023-08-28 16:47:58
A további tárgyak adatlapjának kiválasztásához kattintson ide.