Kállay Mihály, FKAT
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar |
Vegyészmérnöki mesterképzési szak nappali MSc |
Tantárgyadatlap
és tantárgykövetelmények
Modern spektroszkópia
A tantárgy neve angolul: Modern spectroscopy
Tantárgy kódja | Követelmény | Kredit |
BMEVEFKMSXSZV1-01 | 2+0+0/v | 3 |
A tantárgyfelelős személy és tanszék:
A tantárgy előadója:
Keszthelyi Tamás
A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít:
Matematika: algebrai alapismeretek, függvénytan, a differenciálszámítás és az integrálszámítás alapjai, komplex számok, mátrixműveletek
Fizika: fizikai alapfogalmak, elektromágneses hullámok
Általános kémia: atompályák, molekulapályák, elektronállapotok
Kötelező/ajánlott előtanulmányi rend:
Ajánlott előtanulmány: Általános kémia, Matematika I., Fizika I., Anyagtudományi vizsgálati módszerek, Kémiai anyagszerkezettan
A tantárgy célkitűzése:
A tantárgy a spektroszkópia modern tárgyalásmódjába vezeti be a hallgatókat.
Először röviden ismertetjük a kvantummechanika alapjait, a napjainkban szokásos megközelítéssel a kétállapotú rendszereken (spin-1/2) keresztül, minimális matematikai apparátussal. Az axiómák megismerése után bevezetjük a foglalkozunk a statisztikus kvantumsokaság és a sűrűségoperátor, valamint a hullámfüggvény és koordináta-reprezentáció fogalmát.
Kitérünk az optikai spektroszkópia klasszikus, az energia sajátállapotokon alapuló leírására. Ezen belül az időfüggő perturbációszámítás segítségével írjuk le az atomok és molekulák kölcsönhatását az elektromágneses sugárzással, megismerkedünk az egyfotonos (abszorpciós) és a többfotonos (Raman szórás) átmenetekkel. Ezt követően röviden tárgyaljuk a fenti módszerek szemi-klasszikus, hullámcsomag alapú leírását is.
A legnagyobb hangsúlyt a spektroszkópiának az állapotvektor, illetve a sűrűségoperátor időfejlődésén alapuló leírására helyezzük. A nemlineáris polarizáció és a spektroszkópiai válaszfüggvény fogalmának bevezetésével ez lehetővé teszi számos - manapság egyre nagyobb szerepet játszó és egyre könnyebben elérhető - ultragyors időfelbontásos és nemlineáris spektroszkópiai módszer egységes tárgyalását, az oldószerkörnyezet hatásának figyelembe vételét. Az anyagot a diagrammatikus technikák (Feynmann diagram, hullámkeverési diagram) bevezetésével igyekszünk szemléletessé tenni
A tantárgy tematikáját kidolgozta:
Keszthelyi Tamás
Tanulási eredmények:
A tanulási eredmények között az adott szak Képzési és Kimeneti Követelményében [18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet] előírt tanulási eredmények szerepelnek kékkel. A jelen tantárgy ezekhez való hozzájárulása feketével szedett.
Tudás
Ismeri a vegyészmérnöki szakmához kapcsolódó matematikai, természettudományos (kémiai, fizikai) és műszaki elméletet és gyakorlatot.
Ismeri a vegyipar és a kapcsolódó iparágak területén alkalmazott spektroszkópiai módszerek elméleti hátterét.
Képesség
Képes a vegyészmérnöki, kémiai és kémiai technológiai területen alkalmazott elemzések és anyagvizsgálatok elvégzésére, értékelésére és dokumentálására, szükség esetén a vizsgálati módszerek továbbfejlesztésére, és új módszerek bevezetésére.
Képes alkalmazni a kémiai (analitikai, szerkezetvizsgáló és anyagtudományi) laboratóriumi munka során használatos spektroszkópiai módszereket, és képessé válik a mérési eredmények kiértékelésére.
Attitűd
Nyitottan áll a szakmai törekvéseinek megfelelő továbbképzésekhez.
Tudatában van annak, hogy a spektroszkópiai módszerek folyamatosan fejlődnek, és átérzi annak fontosságát, hogy ezzel a fejlődéssel lépést tartsunk.
Autonómia és felelősség
Szakmai problémák megoldása során önállóan és kezdeményezően lép fel.
Szükség, lehetőség esetén új spektroszkópiai módszerek kidolgozását, bevezetését kezdeményezi.
Utolsó módosítás: 2025-03-20 21:42:40
A további tárgyak adatlapjának kiválasztásához kattintson ide.