BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar

nyelv / language: hu | en
A tantárgy adatlapja ebben a tantervben:
Adatlapverzió:
Budapesti Műszaki és
Gazdaságtudományi Egyetem
Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar
Vegyészmérnöki alapképzési szak nappali BSc

Tantárgyadatlap
és tantárgykövetelmények

DNS replikáció és hibajavítás kémiája

A tantárgy neve angolul: Chemistry of DNA replication and repair

Tantárgy kódja Követelmény Kredit
BMEVEMBA003 2+0+0/v 2

A tantárgyfelelős személy és tanszék:

Dr. Vértessy G. Beáta,  Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék

A tantárgy előadója:

Vértessy G. Beáta

Egyetemi tanár

ABÉT

Molnár Dániel

Tudományos segédmunkatárs

TTK-BME Genom Metabolizmus KCs.

Nagy Nikolett

Tudományos segédmunkatárs

TTK-BME Genom Metabolizmus KCs.


A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít:

Szerves kémiai alapismeretek: a nukleinsavak és a fehérjék szerkezete, alapvető funkciói; az enzimműködés paradigmája. Biokémiai és sejtbiológiai alapismeretek: centrális dogma, prokarióta és eukarióta sejtek felépítése, a sejtosztódás jellemzői. Alapvető molekuláris biológiai és biokémai technológiák ismerete: gélelektroforézis; enzimaktivitás-mérés. Alapvető analitikai kémiai ismeretek: HPLC; abszorbancián, fluoreszcencián és radioaktivitáson alapú detektálás; Lambert-Beer törvény.

Kötelező/ajánlott előtanulmányi rend:

Biomolekulák kémiája (BMEVESZA302); vagy Szerves kémia II. (BMEVESZA401) és

Biokémia  (BMEVEBEA301)

A tantárgy célkitűzése:

A tárgy alapvető célja az élő szervezetek egyik legösszetettebb funkciójáért, a genetikai anyag továbbörökítéséért felelős rendszer bemutatása. A téma sok szempontból tart számot nagy érdeklődésre. Gyógyszerfejlesztési szempontból kiemelendő, hogy a rákterápiás szerek jelentős része, valamint sok antibiotikum működése is ezen rendszer megzavarására épül. Biotechnológiai szempontból a téma talán legizgalmasabb aspektusa a CRISPR, mely néhány év alatt nőtte ki magát napjaink legnagyobb potenciállal bíró genomszerkesztési módszerévé. Aktualitását jól mutatja, hogy 2020-ban kémiai Nobel díjjal jutalmazták a technológia kidolgozóit.

A téma aktualitását szem előtt tartva, friss irodalmi forrásokat felhasználva felépített anyag alapján tekintjük át a DNS megkettőződésében és javításában résztvevő fehérjék és fehérjekomplexek szerkezetét és tulajdonságait. Emellett kitérünk a folyamatokat lehetővé tevő szerkezeti sajátosságokra és mechanizmusokra, külön érintve a prokariótákban és eukariótákban működő útvonalakat. A taglalás során a biomolekulák szerkezetén, valamint a molekuláris kölcsönhatások mélyebb értelmezésén keresztül fogjuk ismertetni a komplexebb folyamatokat, és azok szabályozását.  Ezzel az egyedi megközelítéssel az célunk, hogy hidat képezzünk a biomérnökök, valamint a vegyész-, és gyógyszervegyészmérnökök érdeklődési körei között. Emellett a kurzus során nagy hangsúlyt kapnak a megállapítások tesztelésére szolgáló kísérletes technikák. Ezek az alapvető ismeretekre építő tesztektől a legmodernebb mérési módszerekig terjednek.

A tárgy elvégzésével mind a vegyész, és gyógyszervegyészmérnök, mind a biomérnök hallgatók értékes interdiszciplináris tudásanyaggal lehetnek gazdagabbak, mely elsajátítása a tematikán túlmutató kutatói szemléletmód kialakulását is segíti.

A tantárgy tematikáját kidolgozta:

Molnár Dániel

Tudományos segédmunkatárs

TTK-BME Genom Metabolizmus KCs.

Nagy Nikolett

Tudományos segédmunkatárs

TTK-BME Genom Metabolizmus KCs.

Vértessy G. Beáta

Egyetemi tanár

ABÉT


Tanulási eredmények:

A tanulási eredmények között az adott szak Képzési és Kimeneti Követelményében [18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet] előírt tanulási eredmények szerepelnek kékkel. A jelen tantárgy ezekhez való hozzájárulása feketével szedett.

Tudás

Ismeri a vegyipar és a kapcsolódó iparágak területén alkalmazott folyamatok matematikai és természettudományos (kémiai és fizikai) hátterét.

Ismeri a biotechnológia területén alkalmazott biológiai rendszerek alapstruktúráit, ezek működését.

Ismeri az alapvető szerves kémiai reakciók alapjait.

Ismeri a vegyiparban leggyakrabban használt anyagokat, előállításuk alapjait és alkalmazásuk feltételeit.

Ismeri a vegyipar és a biotechnológia által használt anyagokat és módszereket a DNS replikáció és hibajavítás területén.

Képesség

Képes alkalmazni a kémiai folyamatokhoz és kémiai technológiákhoz kapcsolódó elemzés és tervezés számítási, modellezési elveit és módszereit.

Képes megkeresni az irodalomban adott fehérjét, illetve értelmezni a szerkezeti sajátságait.

Képes a korábban nem ismert új folyamatok, termékek, rendszerek megismerésére, új módszerek elsajátítására és bevezetésére, az emberi egészséggel kapcsolatos hatásmechanizmusuk felismerésére.

Képes molekuláris biológiai, biokémiai, gyógyszerfejlesztési és szerves kémiai problémák megértésére, azok megoldási lehetőségeivel általánosságban tisztában van.

Attitűd

Törekszik a szakterületén alkalmazott legjobb gyakorlatok, újabb szakmai ismeretek, módszerek megismerésére és alkalmazására.

Törekszik arra, hogy naprakész információkat szerezzen napjaink legjelentősebb módszereiről és tudással gazdagodjon egy releváns témakör új eredményeiből.

Autonómia és felelősség

Utolsó módosítás: 2024-01-09 08:48:22

A további tárgyak adatlapjának kiválasztásához kattintson ide.