A tantárgy adatlapja ebben a tantervben:
Adatlapverzió:
Budapesti Műszaki és
Gazdaságtudományi Egyetem
Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar
Vegyészmérnöki alapképzési szak nappali BSc

Tantárgyadatlap
és tantárgykövetelmények

Szerves szerkezetfelderítés

A tantárgy neve angolul: Elucidation of Organic Structures

Tantárgy kódja Követelmény Kredit
BMEVESAA512 3+0+0/f 3

A tantárgy tanszéki weboldala (az aktuális félévre vonatkozó információk):

A tantárgyfelelős személy és tanszék:

Dr. Simon András, Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszék

A tantárgy előadója:

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

Dr. Szöllősy Áron

nyugdíjas egyetemi docens

Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszék

Dr. Simon András

egyetemi docens

Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszék

A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít:

Alapvető szerves kémiai és sztereokémiai ismeretek; spektroszkópiai módszerek fizikai kémiai alapjai.

A tantárgy célkitűzése:

A tárgy célkitűzése, hogy a hallgatók elsajátítsák a vegyületek szerkezetfelderítéséhez, szerkezetazonosításához szükséges UV-, IR-, MS- és NMR-spektroszkópiai ismereteket és önállóan alkalmazni is tudják azokat a mindennapi gyakorlatban. A kémiai szerkezetkutatás területén nyújtott ismeretekkel alapvetően járul hozzá a gyógyszeripari, analitikai és szerkezetvizsgálati szakirányok követelményeinek elsajátításához és elősegíti az MSc. fokozatú képzésben szereplő, az NMR spektroszkópiával kapcsolatos tárgy előismereteinek elsajátítását.

A tantárgy tematikáját kidolgozta:

Dr. Szöllősy Áron, Dr. Simon András

Tanulási eredmények:

A tanulási eredmények között az adott szak Képzési és Kimeneti Követelményében [18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet] előírt tanulási eredmények szerepelnek kékkel. A jelen tantárgy ezekhez való hozzájárulása feketével szedett.

Tudás

Ismeri a vegyipar és a kapcsolódó iparágak területén alkalmazott folyamatok matematikai és természettudományos (kémiai és fizikai) hátterét.

Megtanulja a hallgató az UV, IR, MS és NMR molekulaspektroszkópiai módszerek elméleti alapjait és a mért spektrumok értelmezését.

Ismeri a vegyiparban és a kémiai technológiákban és a kapcsolódó laboratóriumokban használt berendezések, eszközök működési elveit, szerkezeti egységeiket, tervezésük alapjait.

Megtanulja a hallgató az UV, IR, MS és NMR spektrométerek típusait, felépítésüket és működési elvüket.

Képesség

Képes megérteni és használni szakterületének jellemző online és nyomtatott műszaki dokumentációit, szakirodalmát magyar, és legalább egy idegen nyelven.

Képes értelmezni a tudományos közleményekben megadott vegyületekre szerkezetbizonyításként megadott UV, IR, MS és NMR adatokat, el tudja dönteni az adatokból levont következtetések helyességét.

Egyéb

Képes az az UV, IR, MS és NMR spektrumok értékelésére, következtetéseket levonni a molekula szerkezetére.

Attitűd

Egyéb

Törekszik arra, hogy a tárgy teljesítése során szerzett információkat ne molekulaspektroszkópiai módszerenként, hanem együttesen, egymást kiegészítve alkalmazza.

Autonómia és felelősség

Munkahelyi vezetőjének útmutatása alapján önállóan, a minőség, a biztonság követelményeit betartva végzi szakmai munkáját.

Önállóan, nagy biztonsággal meg tudja ítélni a kémiai reakciók monitorozása során felvett spektrumokból a reakciók előrehaladásának mértékét, a végtermék mennyiségének növekedését, ami alapján javaslatot tehet a technológiai paraméterek módosítására.

Munkahelyi vezetőjének útmutatása alapján irányítja a rábízott személyi állomány munkavégzését, felügyeli a technológiai berendezések és mérőműszerek üzemeltetését.

A felvett molekulaspektrumok alapján ellenőrzi a beosztottjai munkájának minőségét, illetve a spektrométerek helyes vagy hibás működését.

Utolsó módosítás: 2018-09-27 14:59:37