A tantárgy adatlapja ebben a tantervben:
Adatlapverzió:
Budapesti Műszaki és
Gazdaságtudományi Egyetem
Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar
Vegyészmérnöki mesterképzési szak nappali MSc

Tantárgyadatlap
és tantárgykövetelmények

Bioanalitika és metabolitvizsgálat

A tantárgy neve angolul: Bioanalytics in Metabolite Research

Tantárgy kódja Követelmény Kredit
BMEVESAM304 2+0+0/v 3

A tantárgy tanszéki weboldala (az aktuális félévre vonatkozó információk):

A tantárgyfelelős személy és tanszék:

Dr. Tóth Blanka, egyetemi adjunktus, Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszék

A tantárgy előadója:

Név:

Beosztás:

Tanszék, Intézet

Dr. Klebovich Imre

egyetemi tanár

SOTE Gyógyszerészeti Intézet

Dr. Ludányi Krisztina

egyetemi docens

SOTE Gyógyszerészeti Intézet

Dr. Tóth Blanka

egyetemi adjunktus

Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszék

A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít:

szerves kémia, biokémia alapjai, műszeres analitikai méréstechnikák.

A tantárgy célkitűzése:

a tárgy célja, hogy megismertesse a hallgatókat az analitikai kémia legkorszerűbb módszereivel és műszereivel, különös tekintettel a bioanalitika és felületanalitika eszköztárára és alkalmazási területeire. Az előadások során a hallgatók az alapozó tudásanyag mellett a mindenkori legkorszerűbb analitikai módszereket ismerik meg a legfrissebb nemzetközi szakirodalom alapján. A laboratóriumi gyakorlatok során megszerzik az analitikai alapmérések precíz kivitelezéséhez szükséges gyakorlatot, megismerik a legkorszerűbb és legelterjedtebb szerkezet- és felületvizsgálati módszereket, és összetett analitikai feladatot oldanak meg.

A tantárgy tematikáját kidolgozta:

Név:

Beosztás:

Tanszék, Intézet:

Dr. Klebovich Imre

egyetemi tanár

SOTE Gyógyszerészeti Intézet

Tanulási eredmények:

A tanulási eredmények között az adott szak Képzési és Kimeneti Követelményében [18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet] előírt tanulási eredmények szerepelnek kékkel. A jelen tantárgy ezekhez való hozzájárulása feketével szedett.

Tudás

Rendelkezik a vegyészmérnöki és kémiai technológiai területhez kapcsolódó méréselméleti, méréstechnikai, analitikai és anyagvizsgálati ismeretekkel.

Ismeri a nagyon kis gyógyszerkoncentrációjú biológiai minták nyomelemzésének elméletét és gyakorlatát valamint ezen módszerekhez tartozó különböző mintaelőkészítési eljárásokat.

Ismeri a gyógyszerkutatásban használatos speciális nukleáris technikákat.

Ismeri a vegyészmérnöki területhez kapcsolódó információs és kommunikációs technológiákat.

Ismeri a bioanalitikai és farmakokinetikai LIMS (Laboratory Information Management System) rendszereket, speciális számítógép hálózatokat.

Ismeri a kísérletek tervezésének és értékelésének módszereit.

Ismeri az extrém nagy méréstartományhoz használatos kalibrációs egyenes illesztési lehetőségeket, különböző súlyozási módszereket.

A kémiai és vegyipari rendszerek minőségbiztosításának elveit és módszereit átfogóan ismeri és alkalmazza.

Ismeri a farmakokinetikai mérésekhez szükséges minőségbiztosítási rendszer, a GLP (Good Laboratory Prectise) alapelveit, általános és specifikus szabályait.

Képesség

Képes a vegyészmérnöki, kémiai és kémiai technológiai területen alkalmazott elemzések és anyagvizsgálatok elvégzésére, értékelésére és dokumentálására, szükség esetén a vizsgálati módszerek továbbfejlesztésére, és új módszerek bevezetésére.

Képes a bioanalitikai gyakorlatban alkalmazott mérési eljárások eredményeinek értékelésére, tisztában van a dokumentálás módjával.

Képes a vegyipari és kémiai technológiai rendszerek, technológiák és folyamatok minőségbiztosítására, méréstechnikai és folyamatszabályozási feladatatok megoldására.

Képes egy bionalitikai mérés GLP irányelveknek megfelelően történő validálásának megtervezésére, az eredmények kiértékelésére.

Attitűd

Elkötelezett a magas színvonalú, minőségi munkavégzés iránt, és törekszik e szemléletet munkatársai felé is közvetíteni.

Elkötelezett a pontos, precíz analitikai munkavégzés iránt. Figyelembe veszi a speciális követelményeket, amelyeket a farmakokinetikai mérések jelentenek.

Autonómia és felelősség

Döntései során figyelemmel van a biztonságra, a környezetvédelem, a minőségügy, a fogyasztóvédelem, a termékfelelősség szempontjaira.

Munkája során figyelembe veszi a minőségbiztosítási rendszerek követelményeit.

Utolsó módosítás: 2024-01-17 14:26:28