BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar

nyelv / language: hu | en
A tantárgy adatlapja ebben a tantervben:
Adatlapverzió:
Budapesti Műszaki és
Gazdaságtudományi Egyetem
Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar
Vegyészmérnöki mesterképzési szak nappali MSc

Tantárgyadatlap
és tantárgykövetelmények

Bioinformatika 2 - proteomika

A tantárgy neve angolul: Bioinformatics 2 Proteomics

Tantárgy kódja Követelmény Kredit
BMEVESZM501 1+1+0/v 3

A tantárgyfelelős személy és tanszék:

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

Dr. Poppe László

egyetemi tanár

Szerves Kémia és Technológia Tanszék

A tantárgy előadója:

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

Dr. Poppe László

egyetemi tanár

Szerves Kémia és Technológia Tanszék

A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít:

Biomolekulák kémiája/Szerves kémia II, Biokémia, Általános genetika, Számítástechnika (BSc).

A tantárgy célkitűzése:

A tárgy feladata a vegyipar és biológiai iparok (gyógyszer-, finomkémiai, kozmetikai és élelmiszeripar stb.) jövendő biomérnökeinek magas szintű, alaptudományi és kapcsolódó gyakorlati képzése, különös tekintettel a kutatás-fejlesztésben (K+F-ben) a fehérjék szerkezet-hatás összefüggésein alapuló problémák megoldására történő készség fejlesztésére. A tantárgy áttekinti a proteomika szempontjából fontos azon elméleti ismereteket, melyek a gyakorlati felhasználást segítik elő, és egyes témakörökben számítógépes gyakorlat segítségével betekintést nyújt azok alkalmazásába.

A tantárgy tematikáját kidolgozta:

Név:

Beosztás:

Tanszék, Int.:

Dr. Poppe László

egyetemi tanár

Szerves Kémia és Technológia Tanszék

Tanulási eredmények:

A tanulási eredmények között az adott szak Képzési és Kimeneti Követelményében [18/2016. (VIII. 5.) EMMI rendelet] előírt tanulási eredmények szerepelnek kékkel. A jelen tantárgy ezekhez való hozzájárulása feketével szedett.

Tudás

Ismeri a vegyészmérnöki szakmához kapcsolódó matematikai, természettudományos (kémiai, fizikai) és műszaki elméletet és gyakorlatot.

Ismeri a szekvenciák (nukleotid és fehérjeszekvenciák) fogalmát, az ezek közti összefüggéseket, a páronkénti és többszörös összerendelés és a filogenetikai analízis módszereit; a fehérjék szerkezeti szerveződésének szintjeit, a domén analízis módszereit és a szerkezet – funkció előrejelzését szekvencia alapján.

- Ismeri a szekvenciák (nukleotid és fehérjeszekvenciák) fogalmát, az ezek közti összefüggéseket, a páronkénti és többszörös összerendelés és a filogenetikai analízis módszereit; a fehérjék szerkezeti szerveződésének szintjeit, a domén analízis módszereit és a szerkezet – funkció előrejelzését szekvencia alapján. - Ismeri a genetikai és szerkezeti adatok összefüggéseit a molekuláris funkcióval és a metabolizmusban betöltött szereppel, valamint a proteomikai kérdésekkel összefüggő adatbázisokat (nukleotid és fehérje szekvencia, szerkezeti adatbázisok, funkcionális adatbázisok).

Ismeri a fehérjék térszerkezet meghatározására alkalmas módszerek (proteinkrisztallográfia, NMR) alapelveit.

Ismeri a proteomikai analízisek során használt elválasztási (pl. 2D elektroforézis) és elemzési (pl. MALDI-TOF tömegspektrometria) műveletek alapelveit

Átfogóan ismeri a vegyiparban és a kémiai technológiákban alkalmazott és előállított fontosabb anyagok tulajdonságait, alkalmazási területeit.

Ismeri a fehérjék tulajdonságait és rekombináns előállításának módszereit.

Ismeri a vegyészmérnöki területhez kapcsolódó információs és kommunikációs technológiákat.

Ismeri a proteomikai kérdésekkel összefüggő adatbázisok (nukleotid és fehérje szekvencia, szerkezeti adatbázisok, funkcionális adatbázisok) és alkalmazhatóságuk feltételeit.

Ismer több alapvető bioinformatikai programot és programrendszert proteomikai alkalmazásokhoz (önálló és Web alapú alkalmazások) és alkalmazhatóságuk feltételeit.

Ismeri a számítógépes modellezés és szimuláció vegyészmérnöki szakterülethez kapcsolódó eszközeit és módszereit.

Ismeri a fehérjék 3D szerkezetének modellezésére alkalmas módszereket és a homológia modellezés alapmódszereit (templát alalpú és ab initio modellezési módszerek).

Ismeri a fehérjék kis molekulákkal történő kölcsönhatásainak vizsgálatára alkalmas bioinformatikai módszereket.

Ismeri a fehérjék biológiai makromolekulákkal történő kölcsönhatásainak vizsgálatára alkalmas bioinformatikai módszereket.

Ismeri a fehérjeszerkezetek dinamikájának tanulmányozására alkalmas bioinformatikai módszereket.

A szakterülethez tartozó egy vagy több iparág fő műveleteit és technológiáit részleteiben ismeri és átlátja.

A bioinformatikai módszereket felhasználó egy vagy több iparág fő műveleteit és technológiáit részleteiben ismeri és átlátja.

Az eljárások és technológiák kutatásához, fejlesztéséhez és működtetéséhez szükséges analitikai és szerkezetvizsgálati módszerek birtokában van.

A bioinformatikai folyamatokat megalapozó alapvető analitikai és szerkezetvizsgálati módszereket ismeri.

Képesség

Alkotóan képes alkalmazni a vegyészmérnöki szakterülethez kapcsolódó matematikai és természettudományos elméleti és gyakorlati ismereteket feladatai megoldása során.

Alkotóan képes alkalmazni bioinformatikai módszerekhez kapcsolódó matematikai és természettudományos elméleti és gyakorlati ismereteket feladatai megoldása során.

Képes a vegyészmérnöki, kémiai és kémiai technológiai területen alkalmazott elemzések és anyagvizsgálatok elvégzésére, értékelésére és dokumentálására, szükség esetén a vizsgálati módszerek továbbfejlesztésére, és új módszerek bevezetésére.

Képes bioinformatikát alkalmazó folyamatokkal kapcsolatban értékelésre és dokumentálásra, szükség esetén a vizsgálati módszerek továbbfejlesztésére, és új módszerek bevezetésére.

Képes eredeti ötletekkel és eredményekkel gazdagítani a vegyészmérnöki és kémiai szakterület tudásbázisát.

Képes bioinformatikai módszerek alkalmazásával kapcsolatos eredeti ötletekkel és eredményekkel gazdagítani a vegyészmérnöki és kémiai szakterület tudásbázisát.

Képes ismeretei integrált alkalmazására a kémiai technológiai folyamatok, berendezések és technológiai rendszerek fejlesztésében, irányításában, tervezésében és a kapcsolódó kutatásban.

Képes bioinformatikai módszerekkel kapcsolatos ismeretei integrált alkalmazására a kémiai technológiai folyamatok, berendezések és technológiai rendszerek fejlesztésében, irányításában, tervezésében és a kapcsolódó kutatásban.

Képes a vegyipari és kémiai technológiai rendszerek és folyamatok tervezésében, szervezésében és működtetésében használatos eljárások, modellek, információs technológiák alkalmazására és azok továbbfejlesztésére.

Képes bioinformatikai módszereket felhasználó technológiai rendszerek és folyamatok tervezésében, szervezésében és működtetésében használatos eljárások, modellek, információs technológiák alkalmazására és azok továbbfejlesztésére.

Felkészült vegyipari és más szakterületek kémiai, technológiai tevékenységének irányítására, csapatmunka összefogására.

Felkészült bioinformatikai módszereket felhasználó vegyipari és más szakterületek kémiai, technológiai tevékenységének irányítására, csapatmunka összefogására.

Képes a kreatív problémakezelésre és összetett feladatok rugalmas megoldására, továbbá az élethosszig tartó tanulásra, a nyitottság és az értékalapúság megtartásával.

Bioinformatikai módszerek alkalmazásával kapcsolatban képes a kreatív problémakezelésre és összetett feladatok rugalmas megoldására, továbbá az élethosszig tartó tanulásra, a nyitottság és az értékalapúság megtartásával.

Attitűd

Törekszik szakmailag magas szinten önállóan vagy munkacsoportban megtervezni és végrehajtani a feladatait.

Bioinformatikai módszerek alkalmazásával kapcsolatban törekszik szakmailag magas szinten önállóan vagy munkacsoportban megtervezni és végrehajtani a feladatait-

A munkáját rendszerszemléletű és folyamatorientált gondolkodásmód alapján komplex megközelítésben végzi.

Bioinformatikai módszerek alkalmazásával kapcsolatos munkáját rendszerszemléletű és folyamatorientált gondolkodásmód alapján komplex megközelítésben végzi.

Munkája során vizsgálja a kutatási, fejlesztési és innovációs célok kitűzésének lehetőségét és törekszik azok elérésére, elkötelezett a szakterület új ismeretekkel, tudományos és műszaki eredményekkel való gyarapítására.

Bioinformatikai módszerek alkalmazásával kapcsolatos munkája során vizsgálja a kutatási, fejlesztési és innovációs célok kitűzésének lehetőségét és törekszik azok elérésére, elkötelezett a szakterület új ismeretekkel, tudományos és műszaki eredményekkel való gyarapítására.

Ismeretei és készségei fejlesztésére folyamatosan törekszik.

Bioinformatikai módszerek alkalmazásával kapcsolatos ismeretei és készségei fejlesztésére folyamatosan törekszik.

Nyitottan áll a szakmai törekvéseinek megfelelő továbbképzésekhez.

Nyitottan áll a bioinformatikai módszerek alkalmazásával kapcsolatos szakmai törekvéseinek megfelelő továbbképzésekhez.

Elkötelezett a magas színvonalú, minőségi munkavégzés iránt, és törekszik e szemléletet munkatársai felé is közvetíteni.

Bioinformatikai módszerek alkalmazásával kapcsolatos tevékenysége során elkötelezett a magas színvonalú, minőségi munkavégzés iránt, és törekszik e szemléletet munkatársai felé is közvetíteni.

Vezetőként munkatársai véleményének és érveinek megismerése után hozza meg fontosabb döntéseit.

Bioinformatikai módszerek alkalmazásával kapcsolatos tevékenysége során vezetőként munkatársai véleményének és érveinek megismerése után hozza meg fontosabb döntéseit.

Autonómia és felelősség

Szakmai problémák megoldása során önállóan és kezdeményezően lép fel.

Bioinformatikai módszerek alkalmazásával kapcsolatos szakmai problémák megoldása során önállóan és kezdeményezően lép fel.

Felelősséggel viseltetik a fenntarthatóság és környezetvédelem terén.

Bioinformatikai módszerek alkalmazásával felelősséggel viseltetik a fenntarthatóság és környezetvédelem terén.

Döntéseit körültekintően, megfelelő önállósággal, szükség szerint más (nemcsak műszaki) szakterületek képviselőivel konzultálva hozza, azokért felelősséget vállal.

Bioinformatikai módszerek alkalmazásával kapcsolatos döntéseit körültekintően, megfelelő önállósággal, szükség szerint más (nemcsak műszaki) szakterületek képviselőivel konzultálva hozza, azokért felelősséget vállal.

Döntései során figyelemmel van a biztonságra, a környezetvédelem, a minőségügy, a fogyasztóvédelem, a termékfelelősség szempontjaira.

Bioinformatikai módszerek alkalmazásával kapcsolatos döntései során figyelemmel van a biztonságra, a környezetvédelem, a minőségügy, a fogyasztóvédelem, a termékfelelősség szempontjaira.

A munkavédelem, egészségfejlesztés, a műszaki, gazdasági és jogi szabályozás, valamint a mérnöketika alapvető útmutatásait érvényesíti szakmai és vezetői munkájában.

Bioinformatikai módszerek alkalmazásával kapcsolatban a munkavédelem, egészségfejlesztés, a műszaki, gazdasági és jogi szabályozás, valamint a mérnöketika alapvető útmutatásait érvényesíti.

Törekszik kollégái, beosztott munkatársai szakmai fejlődésének elősegítésére.

Bioinformatikai módszerek alkalmazásával kapcsolatban törekszik kollégái, beosztott munkatársai szakmai fejlődésének elősegítésére.

Utolsó módosítás: 2018-08-31 15:26:50

A további tárgyak adatlapjának kiválasztásához kattintson ide.